Trening umiejętności społecznych daje możliwość przećwiczenia, modelowania czy też całkowitej zmiany zachowania. Naturalny trening społeczny to przede wszystkim doświadczenia społeczne czy rodzinne. Każda codzienna sytuacja jest możliwością do doskonalenia tych umiejętności.
Trening obejmuje 10 podstawowych umiejętności społecznych:
-
Zawieranie i podtrzymywanie znajomości.
-
Aktywne słuchanie.
-
Zadawanie pytań.
-
Mówienie NIE – odmawianie oraz akceptowanie czyjegoś NIE.
-
Inicjowanie rozmowy, włączanie się i podtrzymywanie rozmowy.
-
Dyskutowanie.
-
Wyrażanie krytyki i reagowanie na krytykę.
-
Proszenie o pomoc i pomaganie innym.
-
Radzenie sobie z emocjami i uczuciami – rozpoznawanie emocji i odpowiednie ich wyrażanie.
-
Mówienie i przyjmowanie komplementów.
W kilkuosobowej rodzinie te umiejętności są naturalnie rozwijane lub hamowane. Warto się przyjrzeć jaki wzorzec zachowania modelujemy naszym dzieciom. Każdy z nas ma mocne strony w tym zakresie i słabsze nad którymi warto popracować.
Jednym z ważniejszych umiejętności, podczas dłuższego pobytu w domu, jest radzenie sobie z trudnymi emocjami i uczuciami – rozpoznawanie ich i odpowiednie ich wyrażanie. Akceptacja ich przeżywania (np.: złości, frustracji, gniewu, znużenia, irytacji, lęku) może zmniejszyć nasilenie konfliktów i uczyć dzieci bezpiecznego ich wyrażania. Obserwacja osób dorosłych jak sobie w tym zakresie radzą jest jedną z ważniejszych lekcji na całe życie.
Ćwiczenia szukania sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami mogą być bardzo twórcze i kreatywne dla członków rodzin. Jest wśród nich wiele sprawdzonych, takich jak m.in. rysowanie złości, a potem niszczenie zarysowanych kartek, odreagowanie ruchowe poprzez rzucanie poduszkami, boksowanie w bezpieczne miękkie przedmioty, bieganie wokół stołu, słuchanie muzyki, taniec, krzyk w bezpiecznym, odizolowanym miejscu, bliskość fizyczna z drugą osobą lub po prostu pobycie samemu w zamkniętym pokoju.
Zachęcam do szukania i sprawdzania na sobie i swoich bliskich różnych metod, co może stanowić ważną wartość wyniesioną po okresie kwarantanny.
Karolina Wieczorek